Poznajjak ćwiczyć
w domu

https://smuz.krasnik.pl/wp-content/uploads/2019/04/inner_hero_02.png
bt_bb_section_top_section_coverage_image
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

1

Codziennieprzeznacz sobie określony czas na ćwiczenie

To dobry nawyk, jeśli masz sporo obowiązków lub zbyt dużo wolnego czasu. Na pewno wyodrębniona godzina, dwie czy więcej pozwolą ci na wewnętrzny spokój i skoncentrowanie się na efektywnym treningu. Wyloguj się z sieci, odłóż na bok wszystko, co kradnie twoją uwagę, i oddaj się słuchaniu samego siebie.

2

Aktywniećwicz kiedy jesteś zrelaksowany i chętny do pracy

Jesli zaplanujesz sobie codzienne ćwiczenie jako ostatnie zadanie do wykonania, może okazać się, że jesteś już zmęczony. Czasami lepiej jest grać krócej i intensywniej, ale w innej porze dnia. Wypróbuj, który czas w ciągu dnia jest odpowiedni dla Ciebie. To wpłynie pozytywnie na Twoje postępy w nauce grania.

3

Konieczniezrób sobie rozgrzewkę

Do tego służą gamy, pasaże, przeróżne ćwiczenia i etiudy. Ustal z nauczycielem lub sam wyszukaj to, co służy twoim palcom. Granie takich schematów pozwala wszystkim palcom tak samo się rozruszać oraz wzmocnić. Pomaga w uzyskiwaniu coraz lepszej biegłości technicznej. Z czasem i takie ćwiczenia stają się przyjemne, gdy czujesz swobodę i możesz rozwijać tempo gry.

4

Częstoćwicz miejsca trudniejsze, sprawiające ci kłopot

Są takie fragmenty, które nie należą do łatwych technicznie. Zamiast przegrywać utwór ciągle od początku do końca, graj mniejsze części. Tu pomaga zmiana tempa na wolne i stopniowo coraz szybsze. Jeśli dany fragment zawsze sprawia ci trudność, jest bardzo prawdopodobne, że taki stan pozostanie dłużej, dopóki nie poświęcisz mu czasu i efektywnego treningu. W każdej dziedzinie, w której starasz się osiągać kolejne szczyty, będą momenty płaczu i walki z samym sobą. Gra na instrumencie na pewno ćwiczy samozaparcie i upór w dążeniu do doskonałości. Myśl o tym, co możesz osiągnąć, a to może dodać ci skrzydeł.

5

Odsłuchuj i nagrywaj swoje wykonania, jeśli masz taką możliwość

Słuchając własnego wykonania, sam stajesz się nauczycielem i uczysz się wychwytywać momenty do poprawki. To doskonała pomoc w kwestii przekazywania strony wyrazowej utworu. Jeśli jako słuchaczowi brakuje ci emocji i zaakcentowania ważnych momentów, postaraj się jeszcze bardziej je wyeksponować. Za jakiś czas możesz zapytać o opinię swoich domowników! Graj też dla nich.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image